Różnymi drogami do jednego celu

Tym razem podczas Testu Fleet Auto Premium chcielibyśmy przybliżyć Państwu wyjątkową sztukę walki i dyscyplinę sportu – łucznictwo. Biorąc pod uwagę historię, zasięg i wielokulturowość tej dyscypliny można ją porównać do motoryzacji, dotyczy wszystkich kontynentów i różnych kultur, łączy Wschód z Zachodem, tradycję z nowoczesnością.

Historia łucznictwa sięga początków cywilizacji ludzkiej. Pierwszy łuk z Hamburga jest datowany na 10 000 – 9 000 p. n e. Częściej zaczęły się pojawiać u Egipcjan, a później łucznicy zaczęli zapełniać armie asyryjskie, perskie, indyjskie, koreańskie, chińskie i japońskie. W średniowieczu łuki były jedną z najbardziej budzących postrach broni, gdyż od deszczu strzał nie można było się uchronić. Łucznictwo było rozpowszechnione w całej Europie m.in. obecnej Francji, Niemczech, do Anglii łuk przybył wraz z Wilhelmem Zdobywcą, księciem Normandii, który przepłynął kanał La Manche i zaatakował południowe wybrzeże wyspy. Król Anglii Harold został zabity przez normańską strzałę i wtedy Anglicy docenili wartość łuku jako narzędzia walki. Łucznictwo również w Polsce ma ogromną tradycję i sięga lat międzywojennych. Łuk wpisany jest w historię obu Ameryk, Bliskiego Wschodu i całej Azji – Mongolii, Chin, Indii, Iranu, Rosji, to tradycyjna sztuka walki dla Korei i Japonii, gdzie wywodzi się z tradycji samurajskich i łączy w sobie elementy równowagi walki i opanowania w filozofii zen.

Mówi się, że wynalezienie łuku powinno być stawiane w jednym rzędzie z okiełznaniem ognia i wynalezieniem koła. Łuki (a w zasadzie ich wizerunki) odkrywane tu i ówdzie wyglądały podobnie: kawałek kija spięty cięciwą służący do miotania strzał. I tak to wygląda do dziś. Różnice, tak jak w przypadku marek samochodów, występują w szczegółach, bo zarówno łuki, jak i łucznicy nie są masą i potrafią się pięknie różnić.

Na co dzień fascynujemy się samochodami z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech, Francji, Anglii, z USA, z Dalekiego Wschodu- Japonii, Korei, Chin. Marki i koncerny je produkujące mają pochodzenie z różnych części świata, różne korporacje charakteryzują się swoistą specyfiką, szczególnie azjatyckie. Różnice kulturowe i obyczajowe panujące w danych krajach często odbijają się w samochodach które tam powstały.

Odwołując się do marek samochodów z różnych zakątków świata chcemy przybliżyć Państwu od strony praktycznej i teoretycznej najstarszą spośród sztuk walki, nasyconą wielowiekową tradycją i duchowością – łucznictwo, które jest niezwykłą sztuką harmonijnie łączącą piękno ruchów z pięknem ducha.

Szanowni Państwo! Zapraszamy, weźcie łuki w dłonie.
Nałóżcie strzałę na cięciwę i naciągamy…

PROWADZĄCY – PIOTR GONET

Piotr Gonet zajmuje się łucznictwem tradycyjnym od ponad 20 lat, jest właścicielem jedynego w Polsce klubu łuczniczego o profilu tradycyjnym – Centrum Łucznictwa Tradycyjnego, w którym jako trener przekazuje swoje umiejętności. Wielokrotny medalista zawodów krajowych i zagranicznych, dwukrotny Mistrz Polski w Łucznictwie Terenowym 3D oraz Mistrz Polski w Łucznictwie Tradycyjnym. Założyciel, pomysłodawca i pierwszy Prezes Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Tradycyjnego. Organizator wielu turniejów i imprez łuczniczych, w tym Mistrzostw Polski w Łucznictwie Tradycyjnym oraz International Traditional Asian Archery Games we Wrocławiu. Reprezentant Polski na World Traditional Archery Festival w Korei. Popularyzator łucznictwa, wynalazca, producent strzał, działacz sportowy. Jego wychowankowie to ścisła czołówka najlepszych łuczników tradycyjnych w Polsce.